KOMUNIKÁCIA: O efektivite mlčania v rozhovore.

30. marca 2022

Jeden víkend som sa vybral do malebnej dedinky pod Tatrami za kamarátkou, aby sme spolu absolvovali výstup na Gerlachovský štít. Keď som po práci dorazil na miesto určenia, zistil som, že kamarátka tam ešte nie je, zdržala sa na ceste. Bola tam však jej mama, ktorá tam žila celé leto. Videl som ju pár krát v živote a takmer vôbec sme sa nepoznali. Spravila mi čaj, sadli sme si na priedomie a začali sme sa rozprávať. Po prvých zdvorilostných otázkach, kedy som vychutnával jej čaj mi v pokojnej atmosfére horského prostredia začala rozprávať o svojom živote. Po práci a po dlhej ceste som len tak sedel a aj keď som inak dosť ukecaný, teraz som nejako nemal potrebu vstupovať do jej rozprávania. Hovorila mi o živote, o manželstve o práci a vzťahu k jej deťom. Počúval som ju zo záujmom a nijak neprerušoval tok jej myšlienok vlastnými postrehmi. Ani sme si neuvedomovali, že keď prišla jej dcéra strávili sme v tomto rozhovore viac ako hodinu.

Tento príbeh by zapadol prachom, ale nastalo sa tak. Mesiac na to mi kamarátka napísala mail.

S mamou som sa rozprávala na mojej oslave a ďakovala jej za ten úžasný tortový zážitok … videla mojich priateľov,  ktorých dlho nevidela … ale najviac spomínala na Teba. Spomínala na Váš rozhovor z chalupy a povedala jednu veľmi zaujímavú vetu … vraj sa v celom svojom dlhom živote nikdy nerozprávala tak otvorene s mužom a v živote si s nikým tak dobre nepokecala, ako s Tebou … že na to nikdy nezabudne …na ten pocit pri rozhovore …

Až neskôr som ten jej pocit plne pochopil. Byť dobrým spoločníkom neznamená veľa rozprávať – neraz mlčanie, počúvanie, je podmienkou toho aby sme boli dobrými spoločníkmi.

Pár myšlienok o mlčaní:

Čo dávame najavo počúvaním?

Ja  sa o vašu osobu zaujímam, myslím si, že to čo cítite Vy je dôležité, aj keď s vami niekedy nesúhlasím viem, že pre vás je to cenné. Nechcem Vás meniť ani hodnotiť. Chcem vám porozumieť a naznačiť, že so mnou môžete otvorene hovoriť.

Výhody aktívneho počúvania.

Aktívnym počúvaním budujete dôveru okolo seba, či už v súkromnom alebo profesionálnom živote. Okrem toho môžete získať nové informácie, ktoré Vám môžu uľahčiť pochopenie určitej problematiky keď to najmenej čakáte. Preto je dobré si uvedomiť, že ako aktívny poslucháč ste to práve Vy, kto je zodpovedný za to, kam sa konverzácia uberie.

Chcete sa naučiť správne počúvať? Skúste dodržať nasledujúce pravidlá:

  1. Ak niekto hovorí, tak nemôže zároveň počúvať. Človek má dve uši a jeden jazyk. Tým mu samotná príroda naznačuje, že má viac počúvať ako hovoriť.
  2. Vytvorte hovoriacemu atmosféru uvoľnenosti a pokoja. Tým dávate najavo, že chcete skutočne počúvať. Dávajte si pozor aby ste sa pri jeho prejave nezaoberali inou činnosťou – napríklad hraním sa s perom, klepaním prstami, prípadne čítaním si v mobile.
  3. Buďte trpezlivý a ovládnite svoje nálady. Skúste sa vcítiť do postavenia hovoriaceho.
  4. Klaďte doplňujúce otázky. Tým povzbudíte hovoriaceho. Treba si uvedomiť, že neustále protiargumenty ho dráždia a odpudzujú.
  5. Povzbudzujte úsmevom. Tento postoj dodáva rečníkovi odvahu a nabáda ho k vyššej slovnej produktivite.
  6. Počkajte pár sekúnd. Keď si už myslíte, že bolo všetko povedané skúste ostať ešte chvíľu potichu. Budete prekvapený, že hovoriaci príde s ďalšími myšlienkami mnoho krát kľúčovými pre pochopenie jeho situácie a potrieb.

Communicare est multum dare. Komunikovať je mnoho dávať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *